Tło Tatry i Podhale
Aby ocenić to miejsce musisz się zalogować.

0.0/5

Liczba ocen: 0

Miejsca w pobliżu

Kościół św. Michała Archanioła - Dębno

Kategoria: Kościoły

Gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany...

Gospodarstwo Karolina - Huba

Kategoria: Gospodarstwa agroturystyczne

Jest taka maleńka wieś Huba, położona malowniczo na południowych stokach Gorc, nad Zalewem...

Pensjonat Willa Jordanówka - Kluszkowce

Kategoria: Pensjonaty

Zapraszamy do uroczego Pensjonatu Willa Jordanówka*** położonego w malowniczej i...

Czorsztyn-ski - Góra Wdżar - Kluszkowce

Kategoria: Ośrodki narciarskie

Nasze trasy narciarskie o zróżnicowanej skali trudności zadowolą zarówno początkujących, jak...

Atrakcje Dębna

03.10.2016

Podhale. Kraina spokojnych wiosek z piękną panoramą Tatr w tle. Czy można się dziwić, że już XIX – wieczni poeci wysławiali w swych utworach podhalańskie wioski? Wiele z tych miejscowości, które urzekły prekursorów turystyki, do dziś zachwyca swym klimatem i historyczną zabudową.

Jedną z ciekawszych wsi Podhala jest Dębno. Tu, w niewielkiej miejscowości leżącej przy drodze łączącej Nowy Targ z Krościenkiem znajduje się jeden z najcenniejszych i najpiękniejszych gotyckich kościołów w Europie. Ta modrzewiowa świątynia powstała w XV stuleciu, zaś otoczona staranną opieką miejscowych, przetrwała szczęśliwie do dnia dzisiejszego.

Kościół w Dębnie to nie tylko piękna sylwetka, to również pięknie zdobione wnętrze. Szczególnie cenna jest zdobiąca ściany kościoła polichromia. Nie brak tu cennych zabytków sztuki sakralnej. Pochodzące z XIII wieku malowidło przedstawiające św. Katarzynę i Agnieszkę, wykonane na lipowej desce, to najcenniejszy z nich. Gotyckie tabernakulum oraz wykonana w XV wieku figura św. Mikołaja to kolejne elementy, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.

Cenną ozdobą tego wyjątkowego wnętrza jest znajdujący się w ołtarzu głównym gotycki tryptyk, datowany na XV wiek. Uzupełniają go dwa młodsze ołtarze boczne, reprezentujące już styl barokowy.

Ciekawą ozdobą wnętrza są pochodzące z XX wieku rzeźby wykonane przez pochodzącego z Dębna rzeźbiarza – samouka, Józefa Janosa. Jego dziełem jest m.in. oryginalny, drewniany świecznik.