Tło Tatry i Podhale

Tatry i Podhale

Artykuły

Przejdź na mapę

Atrakcje Frydmana

03.10.2016

Jedną z najstarszych wsi na terenie Podhala jest Frydman. Ta miejscowość może pochwalić się cennym zabytkiem, jakim jest wzniesiony na jej terenie w XVII wieku obronny kasztel. Tu również znajduje się najstarszy gotyki kościół na całym Podhalu. Sama osada ma zaś długą historię, która rozpoczęła się w XI stuleciu.

Jak całe Podhale Frydman przechodził okresu wzlotów i upadków. W okresie najpomyślniejszym przybrał on charakter małego miasteczka, o czym do dziś przypomina zachowany tu, historyczny układ urbanistyczny. Mały rynek oraz zwarta zabudowa są tymi elementami, które czynią tą wieś wyjątkową.

Jakie atrakcje czekają tu na zwiedzających?

Turyści w pierwszej kolejności odwiedzają tutejszą świątynię. To piękny zabytek gotyckiej architektury, której dodatkową ozdobą jest okazała wieża ozdobiona renesansową attyką. Pojawienie się takich attyk na terenie dzisiejszego Spisza było efektem wpływów węgierskiej architektury sakralnej. W kościele tym warto zwrócić uwagę na dobudowaną w XVIII wieku kaplicę Matki Boskiej. Wystrój jej wnętrza uchodzi za najpiękniejszy przykład sztuki w stylu rokoko na ziemiach polskich.

Drugim cennym zabytkiem tej miejscowości jest obronny kasztel. Wzniesiony w XVII wieku zalicza się do grupy tych budowli, które okazały się swoistym fenomenem szlacheckiej kultury. Połączenie wygodnej rezydencji z obronną warownią tu, we Frydmanie, prezentuje się wspaniale.