Podhale. Kraina spokojnych wiosek z piękną panoramą Tatr w tle. Czy można się dziwić, że już XIX – wieczni poeci wysławiali w swych utworach podhalańskie wioski? Wiele z tych miejscowości, które urzekły prekursorów turystyki, do dziś zachwyca swym klimatem i...
Jedną z najstarszych wsi na terenie Podhala jest Frydman. Ta miejscowość może pochwalić się cennym zabytkiem, jakim jest wzniesiony na jej terenie w XVII wieku obronny kasztel. Tu również znajduje się najstarszy gotyki kościół na całym Podhalu. Sama osada ma zaś długą...
Podhale to piękne panoramy i liczne atrakcje o charakterze krajoznawczym. Ta piękna kraina rozciągająca się między Beskidami a Tatrami i Pieninami pełna jest starych wsi oraz zabytków dawnej, ludowej architektury. Piękne doliny rzek oraz atrakcyjne miejscowości mają swój...
Tatry oo najwyższe pasmo górskie w Polsce i jedno z najwyższych w Karpatach. Najwyższym szczytem są Rysy (2499 m n.p.m.). Najchętniej i najczęściej odwiedzany jest Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.).
Największym miastem w Tatrach jest Zakopane. Turyści najchętniej odwiedzają Krupówki (najsłynniejsza ulica miasta), Gubałówkę (kolejka linowo-terenowa). Powstała tutaj również popularna skocznia narciarska – Wielka Krokiew, gdzie co roku odbywają się konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Mimo, że Zakopane jest na ogół bardzo zatłoczonym miastem, to odnajdziemy tutaj również jego nostalgiczną stronę. Możemy udać się do Pęksowego Brzyska, zabytkowego cmentarza. Mogiły znanych i zasłużonych dla Tatr ludzi robią naprawdę duże wrażenie.
Ktoś, kto preferuje sporty zimowe może udać się do Białki Tatrzańskiej czy Bukowiny Tatrzańskiej. Znajdują się tutaj duże kompleksy narciarskie, schroniska, hotele.
Tatry to góry dla profesjonalnych i wprawionych turystów. Wiele szlaków jest trudna i bardzo niebezpieczna, dlatego przed wyprawą należy się odpowiednio przygotować. Nawet najmniejszy błąd może się źle skończyć, dlatego nie ma tutaj miejsca na brawurę i nierozwagę. Jeśli turysta nie jest doświadczony, dobrą opcją dla niego jest wybór prostych szlaków, ciągnących się szerokimi dolinami. Są to między innymi: Dolina Białego, Dolina Małej Łąki, Dolina Strążyskiej.
Niewątpliwie wielką atrakcją jest Morskie Oko, największe jezioro w Tatrach. Jest położone na wysokości 1395 m n.p.m. (w Dolinie Rybiego Potoku). Ma powierzchnię ok. 35 ha, długość 862m, szerokość 566 m, a głębokość w przybliżeniu 50 m. Aby dotrzeć na miejsce, odwiedzający mogą wybrać malownicze szlaki turystyczne. Inne jezioro – Zadni Mnichowy Stawek, jest z kolei najwyżej położone, mieści się na wysokości 2070 m n.p.m.). Ciekawym faktem jest to, że jezioro jest aż przez 10 miesięcy zamarznięte, więc trzeba mieć szczęście, aby trafić na okres, w którym jest ono w stanie ciekłym.
Inna atrakcją może być jaskinia Bielska, najczęściej odwiedzana grota w Tatrach. Znajduje się w całości po stronie Słowacji. Jest długa na 1752 m, a w środku można napotkać się na kolonie nietoperzy.
Tatrzański Park Narodowy otwarty został 1 stycznia 1955r., natomiast pomysł jego stworzenia pojawił się rok wcześniej z inicjatywy Rady Ministrów. Rocznie park odwiedza 2 500 000 turystów z całego świata. Można tutaj spotkać różnorodne gatunki fauny i flory, m.in. rzadko występującą Szarotkę Alpejską, świstaki alpejskie, kozice tatrzańskie. Na terenie parku znajduje się Dolina Pięciu Stawów – piękne miejsce, otoczone przez pięć stawów.
Słynny Giewont jest ozdobą Tatr Zachodnich. Znany z tego, że na jego wierzchu umieszczony jest piętnastometrowy krzyż, widoczny nawet z bardzo daleka.