Tło Tatry i Podhale

Tatry i Podhale

Artykuły

Przejdź na mapę

Podhale i jego atrakcje

03.10.2016

Podhale to piękne panoramy i liczne atrakcje o charakterze krajoznawczym. Ta piękna kraina rozciągająca się między Beskidami a Tatrami i Pieninami pełna jest starych wsi oraz zabytków dawnej, ludowej architektury. Piękne doliny rzek oraz atrakcyjne miejscowości mają swój urok i sprawiają, że Podhale jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów regionów w Polsce. To przecież tu, na Podhalu, znajduje się słynne Zakopane oraz ważny ośrodek miejski, Nowy Targ.

Co warto wiedzieć na temat tej malowniczej krainy?

Podhale to zapadlisko tektoniczne, którego powstanie ma ścisły związek z alpejskimi ruchami tektonicznymi. Nie brak na tym obszarze torfowisk, bardzo cennych z punktu widzenia przyrodników. Dużym walorem Podhala są wody termalne, które sprzyjają powstawaniu basenów i kąpielisk termalnych. Są one jedną z głównych atrakcji turystycznych Podhala, zaś chętnych na kąpiele w ciepłej wodzie nie brak.

Podhale to również fascynujący folklor góralski. Folklor ten można zauważyć na Podhalu na każdym kroku: w architekturze, strojach, obrzędach, mowie oraz muzyce. Cennymi zabytkami Podhala są m.in drewniane kościoły w Dębnie Podhalańskim oraz w Łopusznej. To również pamiątki i miejsca związane ze znanymi ludźmi, jak dom i muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie czy willa „Atma” związana z Karolem Szymanowskim.